RAHL Partička hokeja Novinky
  1. Na semifinálové zápasy sme sa pozreli spoločne s Maťom Pánikom z Lachkeho stredu!
  2. Po 180 dňoch je tu reštart sezóny a konečné aj play-off, ktoré tipujeme spoločne s Martinom Rázusom z TJ Družstevník Petržalka!
  3. RAHL3 hľadá posledný tím novej sezóny!
  4. RAHL2 do novej sezóny s plným počtom tímov!
  5. RAHL Partička hokeja do novej sezóny s novým názvom!

Pravidlá

Základné info sezóna 2019/2020:

• Štartovné: 3200 EUR (potrebné uhradenie zálohy 1000 EUR do 31.7.2019)

Podmienky pre štart hráča:

Amatérskej ligy v ľadovom hokeji Partička hokeja sa môžu zúčastniť  len hráči so statusom amatéra!

Status amatéra má každý hráč, ktorý nemal žiaden aktívny štart v  súťažiach zastrešujúce profesionálny hokej v krajine (napr. SZĽH,  ČSLH a pod.). Každá hokejistka (aj aktívna hokejistka) je považovaná za amatéra a nižšie uvedené kritéria sa na ňu nevzťahujú.

Status amatéra má každý hráč, ktorý mal posledný aktívny štart v  kategórií žiaci v sezóne 2014/2015 (5 rokov po aktívnej kariére).

Status amatéra má každý hráč, ktorý mal posledný aktívny štart v  kategórií dorast a má 15 rokov po aktívnej kariéry. (posledný štart v sezóne 2004/2005)

Status amatéra má každý hráč, ktorý mal aktívny štart v kategórií  junior/senior a má nad 45 rokov a minimálne 15 rokov od ukončenia aktívnej kariéry.(posledný štart v sezóne 2004/2005)

Obmedzenie brankárov: brankár musí byť neaktívny minimálne 3 roky. To znamená, že jeho posledný aktívny štart mohol mať v sezóne 2016/2017. Platí aj brankárov EUHL! (posledný štart v sezóne 2016/2017)

Súpiska, doplnenie hráčov na súpisku a prestupové obdobie

Každý tím môže mať na súpiske maximálne 30 hráčov a 5 brankárov (2 kmeňový brankári a 3 voľný brankári).

Kmeňový brankár môže nastúpiť len za tím, v ktorom je vedený ako kmeňový brankár. Voľný brankár (požičateľný brankár) môže nastúpiť za tím, kde je vedený na súpiske ako voľný brankár, no môže v prípade potreby nastúpiť aj za iný tím, no nie však v zápase proti svojmu tímu, kde je vedený ako voľný brankár. Tím, ktorý si tohto brankára vypožičia je povinný o tom informovať bezodkladne vedenie súťaže. V prípade, ak dôjde k porušeniu pravidiel o štarte brankára, nesie zodpovednosť tím, ktorý si brankára vypožičal.

Každý tím môže doplniť svoju súpisku (ak nedosiahol jeho maximálny limit) do konca septembra, teda do 30.9.2019. Doplniť môže len nového hráča. V tomto období nie je možné vykonať transfer hráča medzi tímami. Vedenie súťaže musí potvrdiť oprávnenosť pripísania hráča na súpisku do 48 hodín od prijatia žiadosti. Bez potvrdenia od vedenia súťaže tento hráč nesmie nastúpiť na zápas.

Transferové obdobie je stanovené pre sezónu 2019/2020 na obdobie od 22.12.2019 do 10.1.2020. Počas tohto obdobia je možné posledný krát doplniť nových hráčov na súpisku a taktiež vykonať transfer hráča z jedného tímu do druhého. O transfere hráča z jedného tímu do druhého musí byť informované vedenie súťaže, pričom s transferom musí súhlasiť manažér starého, i nového tímu.

Tím môže počas sezóny vyškrtnúť zo súpisky maximálne troch hráčov.

Každú jednu zmenu na súpiske (pripísanie nového hráča, transfer hráča) je potrebné oznámiť vedeniu súťaže so všetkými náležitosťami.

Začiatok zápasu a hracia doba stretnutia

Zápas sa začína hrať po uplynutí 3 minút od oficiálneho času začiatku zápasu. Hrací čas je 2×20 minút čistého času. Prvých 20 minút začína hrať tím na polovici ihriska, kde má súper striedačku. Po prvých 20 minútach si súperi vymenia strany a majú vlastnú bránu na polovici ihriska, kde majú aj svoju striedačku. Prestávka medzi polčasmi je 2 minúty bez úpravy ľadovej plochy. Hrá sa podľa pravidiel SZĽH a jeho zmeny sú akceptované aj počas súťaže. Aby sa nestávalo, že doba prenajatia ľadovej plochy nebude postačovať na odohranie stretnutia, budú sa prísnejšie uplatňovať tieto pravidlá:

• Trest pre hráčsku lavicu za zdržiavanie hry
  • Rozhodca pri prerušenej hre hvizdom zvolá účastníkov na vhadzovanie a do piatich sekúnd vhodí puk do hry.
  • Ak sa mužstvo nedostaví včas na zápas (najneskôr do 10 minút po oficiálnom čase začiatku zápasu) prehrá kontumačne 0:5. Minimálny počet hráčov na zahájenie stretnutia je 5 hráčov a jeden brankár.

Základná časť a play-off systém

Základná časť

Základná časť začína 7.9.2019. V súťaži je zapojených 9 tímov, ktoré odohrajú medzi sebou dva zápasy systémom každý s každým. Po základnej časti kedy každým tím odohrá 16 zápasov nasleduje nadstavba.

Nadstavbová časť

V tejto časti sa tabuľka rozdelí na dve minitabuľky, pričom tímy si do nej prenášajú body zo základnej časti. Tabuľka sa rozdelí do  2 skupín, kde prvé štyri tímy budú hrať medzi sebou každý s každým jeden zápas. Zvyšných 5 mužstiev bude taktiež hrať medzi sebou zápasy každý s každým po jednom kole. Po tejto časti sa tabuľka opäť spojí do jednej. Prvých 8 tímov podľa počtu bodov postupuje do play-off. Pričom platí pravidlo, že tímy z nižšej tabuľky nemôžu preskočiť tímy z prvej štvorky.

Systém play-off

Do play-off postupuje 8 najlepších mužstiev po nadstavbovej časti. Táto vyraďovacia časť začína štvrťfinálovými zápasy, kde tímy nastúpia proti sebe podľa umiestnenia v tabuľke. To znamená 1. vs 8, 2. vs 7, 3. vs 6. a 4. vs 5. Hrajú sa 2 zápasy, bodovacím systémom. To znamená, že ak mužstvo vyhrá oba zápasy alebo jeden zápas vyhrá a druhý remizuje, tak postupuje do semifinále. Ak by sa stalo, že mužstvo jeden zápas vyhrá a druhý prehrá, prípadne oba zápasy skončia remízou, tak po druhom zápase nasleduje 5min predĺženie a následne samostatné nájazdy.

Nasleduje semifinále. Do tejto časti postupujú 4 víťazné tímy zo štvrťfinále. Výber tímov proti sebe záleží na umiestení v tabuľke po nadstavbovej časti. Kde najvyššie postavené mužstvo nastúpi proti najnižšie umiestnenému. V semifinále sa hrá tak isto na 2 zápasy bodovacím systémom.

Finále sa hrá na 2 víťazné zápasy. To znamená, že ak sa zápas skončí remízou nasleduje 5 minútové predĺženie a následne nájazdy. Celkovo sa vo finále môžu odohrať 3 zápasy.

Hráč, ktorý bol zapísaný do zostavy do konca septembra 2019  musí odohrať minimálne 5 zápasov (základná časť + nadstavbová časť) aby mohol nastúpiť na play-off. Hráč, ktorý bol zapísaný v prestupovom období  musí odohrať minimálne 2 zápasy (základná časť + nadstavbová časť), keď chce hrať play-off.

Bodovací systém:

Za výhru si tím pripíše o tabuľky 2 body,  za remízu 1 bod a za prehru 0 bodov.

Pravidlá

Hrať sa bude podľa pravidiel SZĽH+ pravidlo 601BEZKONTAKTNÝ HOKEJ. Upozorňujeme, že hráme na hybridné zakázané uvoľnenie!

V rámci pravidiel bude stanovené:

Pravidlo o zakázanom uvoľnení (icing) bude poľa pravidiel IIHF ako hybridný icing. Všetky rozhodnutia počas zápasu a diania pred ním, alebo po ňom budú v kompetencii rozhodcov stretnutia, ktorí dané tresty a okolnosti uvedú do zápisu o stretnutí.

Porušenie pravidiel

Každá liga má svoje pravidlá a podmienky. Len vtedy je liga považovaná za kvalitnú a dobre organizovanú, keď sa tie pravidlá dodržujú a nerobia sa výnimky. Na dohliadnutie bezproblémového chodu a fair-play bude dohliadať disciplinárna komisia. Komisia bude riešiť vážne sporné situácie a opakované prečiny hráčov a následne podá svoje stanovisko, a to najneskôr do 72 hodín od priestupku hráča, či tímu. Pri sporných situáciách môže využívať aj výpovede rozhodcov, ktorí zápas pískali, výpovede oboch manažérov/ kapitánov tímov, k výpomoci môže použiť aj videozáznam zo zápasu..

Ide o amatérsku ligu, kde ide o zábavu a športový zážitok ale na prvom mieste je zdravie hráčov ako aj realizačného tímu a rozhodcov. Preto sa budú prísno trestať akékoľvek porušenia pravidiel!!

Tresty pri vážnejších porušení pravidiel:

Pri vyšších trestoch budú hráčovi udelené obmedzenia s dvomi alternatívami:

Osobný trest za nešportové správanie:

Prvý osobný trest za nešportové správanie 10min – 20€, alebo 2 zápasy STOP

Druhý osobný trest za nešportové správanie 10min – 20€ + 1zápas STOP, alebo 4 zápasy STOP

Tretí osobný trest za nešportové správanie 10min – rieši Disciplinárna komisia

Osobný trest za faul do oblasti hlavy a krku:

Prvý osobný trest za faul do oblasti hlavy a krku 2+10min –  20€+1zápas STOP, alebo 3 zápasy STOP

Druhý osobný trest za faul do oblasti hlavy a krku 2+10min –  50€+2 zápasy STOP, alebo 5 zápasov STOP

Tretí osobný trest za faul do oblasti hlavy a krku 2+10min –  rieši Disciplinárna komisia

Väčší trest 5 min a trest v hre:

Prvý väčší trest 5min –  50€+ 3 zápasy STOP

Druhý väčší trest 5min – rieši Disciplinárna komisia

Prvý trest v hre – 50€+ 3 zápasy STOP

Druhý trest v hre – rieši Disciplinárna komisia

Pri opakovaných trestoch sa obmedzenia pre hráča  môžu navýšiť, alebo disciplinárna komisia môže udeliť zastavenie činnosti do konca sezóny vrátane play-off.

Vystroj a dresy

Štart v stretnutí je hráčom povolený len v kompletnej hokejovej výstroji s výnimkou chráničov ramien a in-line nohavíc, na vlastné riziko. Prilba sa musí používať zapnutá v súlade s pravidlami SZĽH. V prípade porušenia týchto nariadení sa to posudzuje ako nepovolená výstroj a hráč je potrestaný 2-minútovým trestom.

Hráči tímu musia mať na sebe dres jednotnej farby/sady a každý hráč je riadne označený číslom na zadnej strane dresu.

Disciplinárna komisia

Disciplinárnu komisiu tvoria 3 členovia, ktorí sú zodpovední za riadne prešetrenie podnetov na disciplinárne konanie. Svoje vyjadrenie musí disciplinárna komisia vydať najneskôr do 72 hodín od podnetu na disciplinárne konanie, respektíve od vzniku priestupku. Voči vyjadreniu disciplinárnej komisie je možné sa odvolať, a to najneskôr do 24 hodín od obdŕžania vyjadrenia DK potrestanou stranou. DK odvolanie preštuduje a vyjadri sa k odvolaniu najneskôr do 48 hodín od prijatia odvolania.

V prípade nejednoznačnosti pravidiel rozhoduje o výklade pravidla vedenie súťaže.

Záverečné ustanovenia

1. Hráči hrajú na svoje vlastné nebezpečenstvo a vlastnú zodpovednosť.
  2. Tím a jeho vedenie je plne zodpovedné za správanie sa svojich priaznivcov a fanúšikov.
  3. Manažéri tímov komunikujú (pripomienky, dotazy, žiadosti, a iné.) s organizátormi súťaže len cez oficiálne komunikačné kanály vedenia súťaže (e-mail, mobilný hovor, SMS, osobné stretnutie). Komunikácia cez sociálne siete, ako je facebook, alebo WhatsApp nie je považovaná za oficiálny komunikačný nástroj. Môžu však slúžiť ako pomocné komunikačné kanály.
  4. Hráči na sociálnych sieťach a videorozhovoroch sú zodpovední za svoje správanie. V prípade slovných inzultácií na adresu rozhodcov, súperov, organizátorov či samotnej súťaže, môžu byť hráči pri hrubom porušení tohto pravidla, potrestaní v disciplinárnom konaní.
  5. Putovný pohár RAHL Partička hokeja je určený pre víťaza sezóny a je majetkom vedenia súťaže. Víťazný tím ho získava vždy len na obdobie do začiatku nasledujúcej sezóny, kedy ho manažér tímu odovzdá vedeniu súťaže.